Pomnik św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu.
Dodane przez j23 dnia Styczeń 30 2018 20:44:12
W niedzielę ks. proboszcz Krzysztof Madej poinformował o prowadzonej  społecznej zbiórce  środków na budowę ponika św. Jadwigi. Pomnik ma zostać wykonany z piaskowca, a jego koszt jest szacowany na około 20.000 złotych.
Rozszerzona zawartość newsa

W niedzielę ks. proboszcz Krzysztof Madej poinformował o prowadzonej  społecznej zbiórce  środków na budowę ponika św. Jadwigi. Pomnik ma zostać wykonany z piaskowca, a jego koszt jest szacowany na około 20.000 złotych.  Inicjatywa ta jest ściśle związana z przyjęciem patronatu Świętej nad naszym miasteczkiem, które nastąpi w 2018 roku. Św. Jadwiga Śląska, od wielu pokoleń jest dla nas niekwestionowanym symbolem i ikoną Wlenia – mówił  ks. K. Madej.


Aktualnie we Wleniu poza powszechnie znanym pomnikiem Gołębiarki znajdują się jeszcze dwa takie obiekty. Obelisk upamiętniający żołnierzy napoleońskich i stoczone przez nich walki o Wleń w 1813 roku przy ulicy Jana Pawła II, oraz zapomniany pomnik na skwerku przed sanatorium ustawiony z okazji XXXV lecia Ludowego Wojska Polskiego.  Warto również przypomnieć pomnik ustawiony z inicjatywy ZBOWiD w 1966 roku na terenie już nie istniejącego  Parku Miejskiego przy ulicy Kościuszki.Zaniedbany i zniszczony obelisk poświęcony walkom wojsk napoleońskich o Wleń w 1813 roku. Został ustawiony z inicjatywy Jana Bosowskiego w 2004 rokuPomnik w Parku Miejskim przy ulicy Kościuszki. Lata 70 ubiegłego wiekuPo likwidacji parku miejskiego przy ulicy Kościuszki i usunięciu pomnika ufundowanego w 1966 przez wleński  ZBOWiD. Na skwerze przy Sanatorium ustawiono pomnik z okazji 35 rocznicy powstania LWP. Co ciekawe pomnik został ustawiony w miejscu upamiętniającym  żołnierzy niemieckich poległychw okresie I Wojny Światowej.

Mało znana figura św. Jana Nepomucena znajdująca  się na terenie plebani.


A.Jaśkiewicz
Zdjęcia: Archiwum wleninfo.pl, Marek Dral Wlen.org.pl