Nowa koncepcja zagospodarowania rynku we Wleniu za 8.000.000 zł.
Dodane przez j23 dnia Styczeń 06 2018 18:57:22
Nie tylko zachwyt ale również spore kontrowersje wśród mieszkańców Wlenia wywołała informacja o przystąpieniu gminy do przebudowy nawierzchni rynku oraz remontu ruin kościoła ewangelickiego.
Rozszerzona zawartość newsa

Nie tylko zachwyt ale również spore kontrowersje wśród mieszkańców Wlenia wywołała informacja o przystąpieniu gminy do przebudowy nawierzchni rynku oraz remontu ruin kościoła ewangelickiego. Łączny koszt inwestycji wyniesie 8 088 463,33 zł z czego wkład własny gminy to 1 213 269,50 zł.

Mimo ogromnego zadowolenia urzędu okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy są tą wiadomością   zachwyceni. Wielu Wlenian uważa, że stan rynku wcale nie wymaga gruntownej przebudowy, a tym bardziej nie wymagają odbudowy  ruiny kościoła ewangelickiego. Ich zdaniem, z punktu widzenia potrzeb społeczeństwa bardziej istotna jest budowa stołówki szkolnej dla dzieci czy remont nawierzchni ulic, których stan w porównaniu z rynkiem jest miejscami katastrofalny nie wspominając już o sieci wodociągowej.
 
Zaskoczenie czy wręcz niechęć do planów przebudowy może wynikać również z powodu zupełnego braku konsultacji tego projektu przez burmistrza Artura Zycha z mieszkańcami miasta.
Wystarczy popatrzeć na sąsiedni Lubomierz gdzie włodarze szeroko informowali o programie  rewitalizacji, a w projekcie uwzględniono szereg złożonych przez Lubomierzan wniosków i pomysłów.

Sporo zastrzeżeń może wzbudzać również wybrana przez burmistrza koncepcja przebudowy która przewiduje, że rynek stanie się placem przeznaczonym na organizację imprez masowych typu jarmarki. Niestety spowoduje to zupełną zmianę charakteru tego miejsca z parkowego na plac publiczny. Będzie się to wiązało między innymi z likwidacją dużej ilości zieleni miejskiej. Znikną między innymi klomby przez ratuszem, posterunkiem policji i na zachodniej pierzei oraz część drzew. W zamian mieszkańcy otrzymają dużą pustą przestrzeń z przeznaczeniem na ustawienie sceny.
 Zupełnie zmieni się również pierzeja północna (naprzeciwko sklepu monopolowego). Tutaj zupełnie zrezygnowano z parkowego układu likwidując większość dotychczasowych nasadzeń. Zamiast nich powstaną nasadzenia dekoracyjne o zupełnie odmiennym charakterze.
Trudno również powiedzieć jak w klimat staromiejskiej zabudowy wpisze się nowoczesny minimalistyczny, praktycznie niemal zupełnie płaski, szachownicowy układ nowo projektowanej nawierzchni. 

Równie duże kontrowersje wzbudza remont ruin kościoła ewangelickiego z przeznaczeniem na muzeum. Początkowo miało być poświęcone przesiedleńcom. Obecnie w związku z lansowaną przez burmistrza promocją miasta w oparciu o średniowiecze ma tam powstać Muzeum Techniki Średniowiecznej.


Z przed ratusza znikną klomby z różami


To miejsce straci swój dotychczasowy klimat. Praktycznie znikną dotychczasowe "parkowe" nasadzenia.

Zniknie klomb przed posterunkiem policji. Znikną na pierzei północnej rozłożyste krzewy zastąpione nowymi nasadzeniami o zupełnie innym charakterze. Powstanie prawie płaski plac z przeznaczeniem na ustawienie sceny i jarmarki.


A.Jaśkiewicz