wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
REMIZA DO ROZBIÓRKI
Miejskie
Po poniedziałkowym wypadku, w którym autobus PKS-u na śliskiej nawierzchni nie wyhamował i wbił się w budynek remizy uszkadzając go, przyszłość obiektu została przesądzona.

Pan Piotr Szymański Sekretarz Gminy Wleń wyjaśnia, iż konstrukcja budynku jest tak mocno naruszona, że należy go jak najszybciej rozebrać. W chwili obecnej po opinii inspektora nadzoru budowlanego Gmina czeka tylko na wizytę rzeczoznawcy z PZU, który musi zobaczyć obiekt. Rozbiórka zostanie przeprowadzona niezwłocznie po oględzinach ubezpieczyciela. Stanie się to najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.
Remiza, która zostanie rozebrana dla wielu starszych mieszkańców wsi, to kawał wspaniałej historii. Sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełczynie powstała latach 50- tych XX wieku. W latach 70- tych, jednostka była u szczytu świetności. Liczyła wówczas 3 sekcje: męską, żeńską i młodzieżową, a każda z sekcji liczyła 8 osób. Strażacy, dużo czasu poświęcali na działania profilaktyczne, brali również udział w życiu wsi i gminy, uczestniczyli także w licznych zawodach strażackich. Sekcję OSP Bełczyna zlikwidowano pod koniec lat 80-tych XX wieku. Od tamtego czasu budynek, pozostałość po niemieckim areszcie, stał opuszczony.


 
Informacje dotyczące historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełczynie oraz skany dyplomów zostały zgromadzone i udostępnione przez Panią Martę - mieszkankę Bełczyny. Dziękujemy.

Najprawdopodobniej od czasów zakończenia II wojny światowej, lub od rozpoczęcia działalności OSP Bełczyna, na poddaszu remizy skrywane były dwie tablice, pochodzące najprawdopodobniej z pobliskiego pomnika poświęconego poległym w latach 1813-1913. Na kolumnie tego pomnika wykuty jest napis: "Gott war mit uns - Ihm sei die Ehre 1813 - 1913" co w tłumaczeniu znaczy: "Bóg był z nami - Bądź mu chwała 1813 - 1913", natomiast z nieznanych powodów tablice z nazwiskami ofiar ukryto.
Kolejną ciekawostką, o której niewiele osób wiedziało jest fakt, iż remiza po opuszczeniu przez strażaków była garażem dla starego karawanu pogrzebowego.

Marek Dral. Lwowecki.info
Komentarze
krawiec Stefania dnia luty 03 2017 10:06:11
WIELKA STRATA!!!
Dodaj komentarz
Nick:2 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
8 + 6:
Pomoc

Do mieszkaniec
22/03/2017 23:06
A kto tu nie szanuje straży . bo nie widze tegi

mieszkaniec
22/03/2017 19:59
szanujmy chlopakow ze strazy to naprawde ludzie dobrej woli i wielkiego serca ktorym wiekszosci z nas po prostu nie ma dla innych

ZDR Tps
22/03/2017 18:44
fajnie jakby był jakiś fanpage z osp na facebooku żeby tam np. wpisy z akcji były itp . jak inne jednostki mają pozdrawiam serdecznie ;)

Do Bywa
22/03/2017 11:21
Nikt tu nie atakuje nikogo wiec chodziło o inf gdzie sie pali , i tyle a głupio ktoś odpisuje i radzi wstopic do Straży by wiedzieć gdzie się pali głipota goni głupote nie każdy sie nadaje do St

BYWA
22/03/2017 00:41
NIE ATAKUJ CHLOPAKÓW Z STRAŻY POZARNEJ !!! BO TO DOBRE CHLOPAKI I ROBIĄ WIECEJ JAK TY...TROLLU JEDYNA JEDOSTKA W POLSCE ŁĄCZNIE Z POGOTOWIEM KTORYM NALEZY SIE SZACUNEK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ Archiwum ]
Statystyka
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 3,033
Najnowszy Użytkownik: ieop5064
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

DLACZEGO?
WODA I KANALIZACJA
ESTETYKA GMINY, DROGI
SŁUŻBA ZDROWIA
BASZTOWA – NIE...
OKSiT
SZKOLNICTWO
PORZADEK I BEZPIECZE...
KANDYDACI NA RADNYCH...
Rewitalizacja! rewit...

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Kresy.
Kresy.
Nasze korzenie.


j2303:09:11
baghera2004 1 week
JacekGladysz 4 weeks
jordan 8 weeks
antosio10 9 weeks
beatka1232115 weeks
Wilma19 weeks
gisia21 weeks
MW23 weeks
Siwy24 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
18345885 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.